Blok Ekipa Wiki
Advertisement
Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Blok Ekipa logo.png

Blok Ekipa – polski komediowy serial animowany, tworzony przez zespół Git Produkcja (jako SPInka Film Studio). Scenarzystą i reżyserem, a także aktorem głosowym zdecydowanej większości postaci jest Bartosz Walaszek. Kreskówka jest serialem krótkometrażowym, jej kilkuminutowe odcinki są umieszczane w serwisie YouTube, w internetowej wypożyczalni Showmax, a także emitowane na kanałach Comedy Central i Comedy Central Family. Pierwszy odcinek pojawił się 10 czerwca 2013 roku. Serial obfituje w dużą liczbę wulgaryzmów oraz odniesień do rzeczywistych sytuacji w Polsce i filmików w internecie. Od samego początku osiągnął wielką popularność oraz kilkumilionową widownię, przez co doczekał się kilku spin-offów: Wojtas szuka żony, Spejson Vlog, Solaris Vlog, Strażnik Grochowa czy Mister Grochowa. Na bazie serialu powstały gry na smartfony, gra planszowa i gra karciana, a także liczne produkty we współpracy z takimi firmami jak Berserk Labs czy Browar Bytów.

Fabuła[]

Logo alternatywne z epizodów 81 i 110.

Kreskówka opowiada o przygodach paczki trzech stereotypowych warszawskich dresiarzy: Spejsona, Wala i Wojtasa. Kumple są pseudokibicami Legii, mieszkają na Grochowie, słuchają hip-hopu. Ich największymi wrogami są Rudy, Cieślak, Policja oraz Straż Miejska Do ich zajęć należy popijanie alkoholu w miejscach publicznych (zwykle na osiedlowej ławce), branie narkotyków. Swe problemy finansowe zaspokajają wymuszeniami, kradzieżą i paserstwem. Dodatkowo zajmują się pobiciami, chuligaństwem i wandalizmem. Z tych powodów popadają w konflikt z prawem i zwykle ich plany nie udają się.

Powody powstania Blok Ekipy[]

Serial powstał po tym, jak w 2013 roku Bartosz Walaszek w wyniku zerwania umowy ze stacją telewizyjną rbl.tv utracił prawa do dotychczas produkowanych przez Git Produkcję kreskówek, które były emitowane na tym kanale. Wśród nich była tworzona przez przeszło 6 lat słynna seria Kapitan Bomba, wielokrotnie do której nawiązywano w Blok Ekipie.

На Районе[]

Intro serialu На Районе.

Po olbrzymim sukcesie, jaki serial odniósł w Polsce, SPinka Film Studio zdecydowało się na realizację dzieła w języku rosyjskim. Rosyjskojęzyczna wersja kreskówki pod tytułem На Районе (czyt. Na Rejonie) została lekko zmodyfikowana i bardziej dopasowana do wschodnioeuropejskich realiów. Główni bohaterowie to trójka młodych gopników: Спейсон (czyt. Spejson), Веталь (czyt. Wietal) i Вадя (czyt. Wadia), którzy są kibicami klubu Spartak Moskwa.

Ciekawostki[]

  • Część postaci serialu pojawia się w innym serialu Bartosza Walaszka, Egzorcyście i jej kontynuacji, a także tam umiera (mowa o Stuleju). Nie wiadomo jednak, czy te wydarzenia są kanoniczne. Sama postać Bogdana Bonera pojawia się w 122 odcinku, a także w 218, jednak tutaj pojawił się tylko w narkotycznej fazie głównych bohaterów. Teorią, że wydarzenia nie są kanoniczne jest to, że ziomeczki w odcinkach Blok Ekipy mieszkając blisko wydarzeń z Egzorcysty, nie wspominają w ogóle o demonach, wampirach i innych potworach, co jest trochę dziwne (możliwe że ziomeczki mają ważniejsze rzeczy do roboty, albo kompletnie nie interesują się takimi wydarzeniami). Natomiast teorią, że wydarzenia są kanoniczne, jest to, że dosyć spora liczba osób z Blok Ekipy się tam pojawia, również to, że akcja w obu serialach dzieje się w okolicach Warszawy, a także, że zmarły w Egzorcyście Stulej nigdy więcej nie pojawia się w Blok Ekipie, a drugim najlepszym kumplem Cieślaka zostaje Kołacina. Można przypuszczać, że wydarzenia faktycznie są kanoniczne.
Advertisement