Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Blok Ekipa logo.png

Blok Ekipa – polski komediowy serial animowany, tworzony przez zespół Git Produkcja (jako SPInka Film Studio). Scenarzystą i reżyserem, a także aktorem głosowym zdecydowanej większości postaci jest Bartosz Walaszek. Kreskówka jest serialem krótkometrażowym, jej kilkuminutowe odcinki są umieszczane w serwisie YouTube, w internetowej wypożyczalni Showmax, a także emitowane na kanałach Comedy Central i Comedy Central Family. Pierwszy odcinek pojawił się 10 czerwca 2013 roku. Serial obfituje w dużą liczbę wulgaryzmów oraz odniesień do rzeczywistych sytuacji w Polsce i filmików w internecie. Od samego początku osiągnął wielką popularność oraz kilkumilionową widownię, przez co doczekał się kilku spin-offów: Wojtas szuka żony, Spejson Vlog, Solaris Vlog oraz Strażnik Grochowa. Na bazie serialu powstały gry na smartfony, gra planszowa i gra karciana, a także liczne produkty we współpracy z takimi firmami jak Berserk Labs czy Browar Bytów.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Logo alternatywne z epizodów 81 i 110.

Kreskówka opowiada o przygodach paczki trzech stereotypowych warszawskich dresiarzy: Spejsona, Wala i Wojtasa. Kumple są pseudokibicami Legii, mieszkają na Grochowie, słuchają hip-hopu. Do ich zajęć należy popijanie alkoholu w miejscach publicznych (zwykle na osiedlowej ławce), branie narkotyków. Swe problemy finansowe zaspokajają wymuszeniami, kradzieżą i paserstwem. Dodatkowo zajmują się pobiciami, chuligaństwem i wandalizmem. Z tych powodów popadają w konflikt z prawem i zwykle ich plany nie udają się.

Powody powstania Blok Ekipy[edytuj | edytuj kod]

Serial powstał po tym, jak w 2013 roku Bartosz Walaszek w wyniku zerwania umowy ze stacją telewizyjną rbl.tv utracił prawa do dotychczas produkowanych przez Git Produkcję kreskówek, które były emitowane na tym kanale. Wśród nich była tworzona przez przeszło 6 lat słynna seria Kapitan Bomba, wielokrotnie do której nawiązywano w Blok Ekipie.

На Районе[edytuj | edytuj kod]

Intro serialu На Районе.

Po olbrzymim sukcesie, jaki serial odniósł w Polsce, SPinka Film Studio zdecydowało się na realizację dzieła w języku rosyjskim. Rosyjskojęzyczna wersja kreskówki pod tytułem На Районе (czyt. Na Rejonie) została lekko zmodyfikowana i bardziej dopasowana do wschodnioeuropejskich realiów. Główni bohaterowie to trójka młodych gopników: Спейсон (czyt. Spejson), Веталь (czyt. Wietal) i Вадя (czyt. Wadia), którzy są kibicami klubu Spartak Moskwa.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.