Znaczniki: apiedit, VisualEditor
Znacznik: VisualEditor
 
(Nie pokazano 19 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Plik:Policja.png|thumb|220px|Odznaka policyjna.]]'''Policja''' (jej pracownicy przez ziomeczków są zwani też psami, pałami bądź gliniarzami) - instytucja porządkowa podlegająca pod jurysdykcję państwa. Policja w Polsce powstała w 1990 roku, po przekształceniu Milicji Obywatelskiej.
[[Plik:Policja logo.png|thumb|Odznaka policyjna.]]
 
'''Policja''' - instytucja porządkowa podlegająca pod jurysdykcję państwa. Policja w Polsce powstała w 1990 roku, po przekształceniu Milicji Obywatelskiej.
 
   
 
== W serialu ==
 
== W serialu ==
Policja jest przedstawiona jako jeden z przeciwników głównych bohaterów i ich znajomych. [[Walo]], [[Wojtas]] i [[Spejson]] często popadają z nią w konflikty, ale częstokroć udaje się im wykiwać gliniarzy. Funkcjonariusze policji są przedstawieni jako niekompetentni alkoholicy, często gubiący lub mylący tropy.
+
Policja jest przedstawiona jako jeden z przeciwników głównych bohaterów i ich znajomych. [[Walo]], [[Wojtas]] i [[Spejson]] często popadają z nią w konflikty, ale częstokroć udaje się im wykiwać gliniarzy. Funkcjonariusze policji są przedstawieni jako niekompetentni alkoholicy, często gubiący lub mylący tropy. Bohaterowie nazywają funkcjonariuszy potocznie psami, pałami bądź gliniarzami.
  +
  +
Wyjątkami od reguły są jednak policjanci drogówki, którzy na ogół mają rację (zwłaszcza gdy chodzi o stan techniczny Szerszenia lub spektakularne łamanie przepisów ruchu drogowego), chcą iść na rękę bohaterom bądź są przedstwiani jako osoby mające poczucie humoru (policjant orientujący się, że Szerszeń ma lewe papiery w [[Odcinek 52|odcinku 52]]).
  +
  +
== Znani funkcjonariusze ==
  +
* [[Policjant (odc.2)]]
  +
* [[Policjant Krzyś]]
  +
* [[Partner Krzysia]]
  +
* [[Policjant (odc.32)]]
  +
* [[Krzychu]]
  +
* [[Rysiek]]
  +
* [[Parówczak]]
  +
* [[Fałszywi policjanci]]
  +
* [[Grażyna (policjantka)|Grażyna]]
  +
* [[Stefan (policjant)|Stefan]]
  +
* [[Zbynio (policjant)|Zbynio]]
  +
* [[Buda]]
   
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
* [[Komisariat policji]]
 
* [[Komisariat policji]]
 
* [[Radiowozy policji]]
 
* [[Radiowozy policji]]
* [[Parking policyjny]]
+
* [[Parking policyjny]]
 
[[Kategoria:Instytucje i firmy]]
 
[[Kategoria:Instytucje i firmy]]

Aktualna wersja na dzień 13:23, 19 wrz 2019

Odznaka policyjna.

Policja (jej pracownicy przez ziomeczków są zwani też psami, pałami bądź gliniarzami) - instytucja porządkowa podlegająca pod jurysdykcję państwa. Policja w Polsce powstała w 1990 roku, po przekształceniu Milicji Obywatelskiej.

W serialu[edytuj | edytuj kod]

Policja jest przedstawiona jako jeden z przeciwników głównych bohaterów i ich znajomych. Walo, Wojtas i Spejson często popadają z nią w konflikty, ale częstokroć udaje się im wykiwać gliniarzy. Funkcjonariusze policji są przedstawieni jako niekompetentni alkoholicy, często gubiący lub mylący tropy. Bohaterowie nazywają funkcjonariuszy potocznie psami, pałami bądź gliniarzami.

Wyjątkami od reguły są jednak policjanci drogówki, którzy na ogół mają rację (zwłaszcza gdy chodzi o stan techniczny Szerszenia lub spektakularne łamanie przepisów ruchu drogowego), chcą iść na rękę bohaterom bądź są przedstwiani jako osoby mające poczucie humoru (policjant orientujący się, że Szerszeń ma lewe papiery w odcinku 52).

Znani funkcjonariusze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.