Blok Ekipa Wiki
Advertisement

Szerszeń przed tuningiem.


Szerszeń po tuningu.

- Przecież to najgorszy samochód na świecie!

- Skąd wiesz?!
- Bo każdy jest lepszy!

Walo z Wojtasem o Szerszeniu.

Szerszeń – stuningowany FSO Polonez 1500 MR’85 należący do Wojtasa. Swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu pomarańczowo-czarnemu ubarwieniu. Nigdy nieubezpieczany,prawdopodobnie miał lewą rejestrację,a do tego mógł mieć nawet milion kilometrów przebiegu. Dostawał kopa przy nagłym przełączeniu na benzynę. Szerszeń wielokrotnie ratował głównych bohaterów z opresji.

Historia[]

Prawdopodobnie został wyprodukowany (sądząc po umieszczeniu świateł pozycyjnych i kierunkowskazów z przodu) między rokiem 1985 a 1989. Początkowo służył jako radiowóz milicyjny, o czym dowiadujemy się w odcinku 126, kiedy to myjnia zmyła jego lakier, przez co ukazało się oryginalne malowanie (Ziomeczki wykorzystali to do planu przeciwko pijanemu Cieślakowi, który pędził swoim golfem z klubu Speluno). W odc. 75 okazuje się, że poprzednim właścicielem Szerszenia był Cjalis, który używał go jako taksówki. Pewnego dnia przyszły piosenkarz miał okazję podwozić byłego prezydenta, który był "napie**olony jak szpadel". Dzięki temu, że dowiózł Olka na czas, dostał w nagrodę złotą dwudziestorublówkę, którą schował pod dywanikiem kierowcy by nie zgubić. Później Cjalis przegrał Szerszenia w karty gdy sam był pijany, czego potem bardzo żałował.

Po pewnym czasie samochód trafił do warsztatu, w którym obecnie pracuje Walo. Tam planowano przekręcić mu licznik, jednak ostatecznie nie musiano tego robić, gdyż sam przeskoczył do 40 000 km. Szczęśliwym nabywcą poloneza został Wojtas, który uwierzył szefowi warsztatu, że ten sprowadził go z Reichu, a "Niemiec to tylko po paliwo jeździł".

W odcinku 43 Wojtas sprzedał go za 700 zł, ale ostatecznie i tak go ukradł, by móc nim wciąż jeździć. Od tamtej pory samochód wiernie służył ziomeczkom, niejednokrotnie ulegając mniejszym i większym stłuczkom i awariom. Od odcinka 127 był własnością Spejsona, który go kupił za 500 zł. Jednakże już w kolejnym epizodzie samochód podzielił los Kaszlaka - pan Wiesio uciekając z mieszkania klientki-kochanki, zamiast zeskoczyć z zabraną stamtąd pralką na wymontowaną tylną kanapę Poloneza, spadł na sam wóz niszcząc go doszczętnie ku rozpaczy Spejsona i Wojtasa.

W odcinku 135 ukazał się w nocy jako "dup", czyli samochodowy odpowiednik ludzkiego "ducha", który objawił się Wojtasowi na ulicy, przez co ten zaczął go gonić swoją nową Bawarą. Po długim pościgu, Szerszeń wypominał dawnemu właścicielowi to, jak był traktowany jako auto. Ów dup wyjaśnił ziomeczkowi, że bardzo źle zrobił, sprzedając samochód, gdyż Spejson wsypywał mu do baku odżywki białkowe i omnadren, a w dodatku wszystko przeterminowane. Pojazd w ramach zemsty postanowił zgładzić dawnego towarzysza. Wojtas, wykorzystując fakt, iż Szerszeń jako dup wolniej się nagrzewa i ma problemy z odpaleniem, uciekł z piskiem opon i zatrzymał się obok stojącego na poboczu patrolu policji, by uzyskać pomoc. Cała sytuacja okazała się być tylko jego narkotyczną wizją, a mundurowi zabrali kompletnie zjaranego ziomeczka do radiowozu.

Wygląd[]

Wersja pierwsza[]

Początkowo Szerszeń wygląda jak klasyczny Polonez (tzw. Borewicz) z dodanymi spoilerami i alusami. Jest pomalowany na pomarańczowo z trzema białymi pasami. Samochód wygląda tak do odc. 21 kiedy to Walo po pijaku rozbija go na fotoradarze i zostawia na pastwę policji.

Wersja druga[]

Po odbiciu Szerszenia z policyjnego parkingu okazało się że samochód wymaga niezbędnych napraw. Okrągłe przednie lampy zostały rozbite więc zastąpiono je prostokątnymi, maskę oraz tył samochodu również wymieniono (części pochodziły naturalnie z kradzieży). Teraz szerszeń jest trójkolorowy (niebiesko, pomarańczowo, zielony) z reflektorami upodobniającymi go do Poloneza Caro.

Pozostałe wersje[]

Wersja kosmiczna[]

W odcinku 14 można zobaczyć nietypową wersję Szerszenia, wbudowanego w spodek kosmiczny. Samochód praktycznie nie różni się od wersji pierwszej z tym że zamiast kół ma talerz latający.

Wersja westernowa[]

W epizodach 81 oraz 110, które dzieją się w alternatywnej rzeczywistości wizji narkotykowej ziomeczków, Szerszeń to wierzchowiec. Koń o czarnym umaszczeniu z trzema białymi paskami na włosiu. Ma skórzane oprzyrządowanie oraz siodło, do którego umocowany jest drewniany spojler.

Wersja prehistoryczna[]

W odcinku specjalnym, we śnie Spejsona, Szerszeń to prymitywny wóz pchany przez osła. Osioł nie ciągnie bryczki, tylko ma ją przed sobą, gdyż według Wojtasa, daje to wrażenie tylnego napędu i fajnie zarzuca na zakrętach, a ponadto kierowca i pasażerowie nie czuliby brzydkiego zapachu, kiedy osioł się zesra w czasie jazdy. Kierowca kieruje za pomocą okrągłej kierownicy wykonanej podobnie jak reszta pojazdu z drewna.

Szerszebot[]

Pojawia się w epizodzie 112 jako alkoholowa wizja Wojtasa. Po dolaniu specyfiku do baku z benzyną i odpaleniu pojazdu, Szerszeń zmienił się w robota zwanego Szerszebot. Kumple użyli go, by zaorać Stadion Polonii i narysować wielką "eLkę" na Pałacu Kultury. Robot został poważnie trafiony przez Golftrzybota, z pomocą w ostatnim momencie przybył pan Wiesio swoim Nubibotem.

Rzeńszeń[]

Po oddaniu Poloneza przez ziomeczków na auto szrot 3 miesiące później Janusz i Szwagier kradną zwłoki Szerzenia i odbudowują go przy użyciu nieoryginalnych darmowych części i jako ,,Rzeńszeń" służył Szwagrowi jako radiowóz . W 9 odcinku 2 sezonu ,,Nosaczy Polskości" Janusz wykorzystuje stuningowanego Rzeńszenia jako samochód rajdowy w rajdzie koguta by zdobyć 10 000 dolarów potrzebnych do odzyskania Poloneza Janusza . Pod koniec wyścigu Janusz kasuje Rzeńszenia ale udaje mu się podstępem odzyskać swojego niebieskiego Poloneza Caro rocznik 1992 . Obecnie stan Rzeńszenia jest nie znany

Ciekawostki[]

  • Szerszeń pojawił się w odcinku Greg lepkie rączki serialu Kapitan Bomba.
  • Szerszeń jako ikona twórczości Walaszka doczekał się fanowskich egzemplarzy.
  • Janusz z serialu ,,Kapitan Bomba'' w odcinku Kutang Klan część 1 jechał zielonym Szerszeniem.
  • W rosyjskojęzycznej wersji serialu Szerszeń jest przedstawiony jako Łada Samara 2109 z 1999 roku. Co jest pewną nieścisłością, ponieważ Samara ma napęd na przód.
  • Rozbity Szerszeń pojawia sie w odcinku "Nosacze Polskości odc. 7 Wyprawa po ŚWIĘTEGO GRALLA" oraz w odc. 8 gdy jest naprawiany.

Galeria[]

Advertisement